Aktualności
28 maja 2026 r. została podpisana umowa o współpracy naszego Towarzystwa z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w przedmiocie wydania bieżącego CVI rocznika „Języka Polskiego”. Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa zostaną opublikowane w wersji elektronicznej oraz papierowej cztery zeszyty czasopisma za rok 2026. Problematyka tekstów już przyjętych do druku obejmie wiele aktualnych i istotnych zagadnień współczesnego językoznawstwa, m.in. funkcjonowanie zapożyczeń w polszczyźnie, użycie feminatywów i osobatywów, współczesną normę ortograficzną i interpunkcyjną, historię języka polskiego, dialektologię (dialekty spiskie, śląskie), historię językoznawstwa i teorię języka.
„Język Polski” jest czasopismem o dużym prestiżu w środowisku naukowym i w innych środowiskach zainteresowanych wiedzą o polszczyźnie. Planowane do publikacji artykuły autorstwa wybitnych jak i młodych językoznawców obejmą istotne oraz aktualne kwestie użycia języka polskiego, ich publikacja oraz bezpłatne rozpowszechnienie przyczyni się do poszerzenia wiedzy oraz świadomości językowej zarówno w środowisku naukowym, jak i w szerszych kręgach społecznych, wśród starszej młodzieży i dorosłych.

